Cylindrisk med ornamenterad dekor, delvis förgylld. Livet med infällda mynt (1/12 Thaler) från Anton Ulrich, hertig Braunschweig och Lüneburg med: ANTON ULRIC : D.G. DUX BRET LVN. Rund fot och knopp i form av Backantfigur. Höjd 20 cm. Vikt 316 g.
Åldersrelaterat slitage. Bucklor. Repor. Smärre slitage.