Kalk, delvis förgyllt silver, ostämplad. Renässans-stil. 1800-tal.
Cuppa med floral dekor samt kerubhuvuden med vingar. Rund fot med blad och bandornamentik samt fot och ben med kerubhuvuden med vingar. Höjd 25,5 cm. Vikt 455 g.