Cuppan med pålagd dekor av beslagsornamentik och bevingade keruber. Balusterformat ben med fruktknippen. Rund fot med driven dekor föreställande Kristus huvud omgiven av ornamentik. Höjd 22 cm. Vikt 505 g.
Två gamla lagningar på cuppan där förgyllning saknas. Något sned. Något avnött förgyllning. Ett par obetydliga bristningar och strödda skrapmärken. Ett litet hackmärke.