Gudmar Olovson, skulptur. Signerad. Numrerad. Gjutarstämpel. Brons, total höjd 44,5 cm, längd 24 cm.
"Le Hongrois" (Ungraren). Signerad Gudmar. Numrerad 2/6. Gjutarstämpel E. Godard cire perdue. Mörkpatinerad brons, höjd 28 cm (inklusive stenbas 44,5 cm). Längd 24 cm, bredd 22 cm. Koncipierad 1960.
Obetydlig ytsmuts. Några smärre skrapmärken och ett par mindre fläckar. God kondition.