Gudmar Olovson, skulptur. Signerad. Numrerad. Gjutarstämpel. Brons, total höjd 61,5 cm, längd 40 cm.
"La vague" (Vågen). Signerad Gudmar. Numrerad 1/8. Gjutarstämpel Deval. Mörk/brunpatinerad, höjd 56 cm (inklusive stensockel 61,5 cm), längd 35 cm (inklusive stensockel 40 cm), bredd 11 cm (inklusive stensockel 15 cm). Koncipierad 1980.
Obetydlig ytsmuts. God kondition.