Gudmar Olovson, skulptur. Signerad. Numrerad. Gjutarstämpel. Brons, total höjd 71 cm, längd 33 cm.
"L'Aurore" (Gryning). Signerad Gudmar. Numrerad 6/10. Gjutarstämpel A. Valsuani cire perdue. Mörkpatinerad brons, höjd 65 cm (inklusive stenbas 71 cm), längd 33 cm, bredd 31 cm. Koncipierad 1975.
Liten bristning i basen samt på hennes ena ben vid vristen. Obetydlig ytsmuts. Några strödda skrapmärken.