Gudmar Olovson, skulptur. Signerad. Numrerad. Gjutarstämpel. Brons, total höjd 66 cm, längd 50 cm.
"Kalidja, femme Kabyle" (Kalidja, Kabylsk kvinna). Signerad Gudmar. Numrerad 1/5. Gjutarstämpel A. Valsuani cire perdue. Mörkpatinerad brons, höjd 57 cm (inklusive stensockel 66 cm), längd 47 cm (inklusive stensockel 50 cm), bredd 29 cm. Koncipierad 1962-63.
Obetydlig ytsmuts. God kondition.