Gudmar Olovson, skulptur. Signerad. Numrerad. Gjutarstämpel. Brons, total höjd 35 cm, längd 29 cm.
"Femme - Oiseau blessé" (Kvinna likt en skadad fågel). Signerad Gudmar. Numrerad 6/10. Gjutarstämpel FC (Fonderie Coubertin), 2019. Mörkpatinerad brons, höjd 33 cm (inklusive stensockel 35 cm), längd 29 cm, bredd 23 cm. Koncipierad 1969. Postumt gjuten 2019.
Obetydlig ytsmuts. God kondition.