Gudmar Olovson, relief/skulptur. Signerad. Numrerad. Gjutarstämpel. Brons, total höjd 29 cm, längd 24 cm.
"Enfant endormi" (Sovande barn). Signerad Gudmar. Numrerad 4/10. Gjutarstämpel A Valsuani cire perdue. Höjd 22,5 cm (inklusive stenbas 29 cm), längd 19,5 cm (inklusive stenbas 24 cm), bredd 9 cm (inklusive stenbas 11 cm). Koncipierad 1965.
Obetydlig ytsmuts. Litet skada i övre vänster hörn (sannolikt redan från gjutningen). God kondition.