Gudmar Olovson, relief/skulptur. Signerad. Numrerad. Gjutarstämpel. Brons, total höjd 20 cm, längd 16 cm.
"Danse éternelle II" (Den eviga dansen II). Signerad Gudmar. Brunpatinerad brons, höjd 16,5 cm (inklusive stenstockel 20 cm), längd 13 cm (inklusive stensockel 16 cm), bredd 3,5 cm (inklusive stensockel 7 cm). Koncipierad 1970-talet.
Obetydlig ytsmuts. God kondition.