Gudmar Olovson, skulptur. Signerad. Gjutarstämpel. Brons, total höjd 52 cm, längd 22 cm.
"Brodde Braunerhjielm". Signerad Gudmar. Gjutarstämpel E. Godard cire perdue. Brunpatinerad brons, höjd 34 cm (inklusive stensockel 52 cm), längd 22 cm, bredd 19 cm. Koncipierad på 1970-talet.
Obetydlig ytsmuts. Obetydliga fläckar. God kondition.