Gudmar Olovson, skulptur. Signerad. Numrerad. Gjutarstämpel. Brons, total höjd 50 cm, längd 28 cm.
"Birgitta". Signerad Gudmar. Numrerad 1/10. Gjutarstämpel E. Godard cire perdue. Mörkpatinerad brons, höjd 45 cm (inklusive stensockel 50 cm), längd 28 cm, bredd 26 cm. Koncipierad 1970.
Obetydlig ytsmuts, strödda skrapmärken, större skrapmärken på hennes vänstra axel. God kondition.