Gudmar Olovson, skulptur. Signerad. Numrerad. Gjutarstämpel. Brons, total höjd 43 cm, längd 17 cm.
Athéna, étude" (Studie för Athena). ignerad Gudmar. Numrerad 1/8. Gjutarstämpel E. Godard cire perdue. Mörkpatinerad, höjd 40 cm (inklusive träbas 43 cm), längd 15 cm (inklusive träsockel 17 cm), bredd 11 cm (inklusive träsockel 15 cm). Koncipierad på 1980-talet.
Obetydlig ytsmuts. Synliga skarvar från gjutningen. God kondition.