Björn Kjelltoft, blandteknik på duk, signerad och daterad 2011 a tergo.
Utan titel. 70,5 x 121 cm.
God kondition.
Björn Kjelltoft (f. 1974), bor och arbetar i Stockholm. Han tog sin MFA vid Konstfack 2003. Separatutställningar inkluderar bla. “Meat and Marble Gallery, Havana, Cuba, Black Sesame Gallery, IFP, Beijing, Cornallia Sojdelius, Gallery, Stockholm. Han har även deltagit i utställningar runt om i världen som i Tokyo, New York, Köpenhamn, Oslo och var 2020 en del av utställningen ”En Paradisattack – Ulrica Hydman-Vallien ” Liljevalchs Konsthall, Stockholm.