NELL WALDEN, blandteknik på papper, signerad och daterad -64
"Tempera 560, auf schwarz Das Blühen hört nicht auf", även signerad och daterad 1964 a tergo. 50 x 34,5 cm.
Ej examinerad ur ram. Veck.
Samling familjen Andersson.
Mjellby konstmuseum, "Nell Walden & Der Sturm", 14 maj – 4 oktober.
Mjellby Konstmuseum, "Nell Walden & Der Sturm", avbildad sid. 117.