Byrå, senbarock, Nordeuropa, 1700-talets mitt.
Byrå med konturerad front, tre lådor, fanerad med alm. Skivan med rombmönstrad intarsiadekor av alm, almrot och lönn. Blindträ av ek och furu. Bredd 94, djup 48, höjd 78 cm. Nyckel finns.
Renoverad. Kompletterad. Fanerskador. Fanerlagningar. Torrsprickor. Delvis maskstungen. Senare beslag. Senare lås.