Handmålad och förgylld dekor, konturerad bräm, dekorerad med mönstret "guirlande de Roses et Barbeaux," spegeln med rosbukett inom två koncentriska guldcirklar. Undertill märkt med spegel L och otydlig årsbokstav samt oidentifierad målarsignatur. Diameter 24 cm.
Åldersrelaterat slitage. Glasyrmista. Fotring med litet hål.
Jämför med servisen beställd av Hertigen av Chartres den 7:e mars 1777, samt den beställd av Brigadgeneral Richard Smith 1778. Se: David Peters, "Sèvres Plates and Services of the 18th Century," s. 569-570 & 583-584.