Modell "Pot à lait 'à trois pieds'", av första storlek, med turkos grund, sk "bleu céleste", och målad reserv med med fågelmotiv. Under ena foten en inpressad 4 under en fot märkt med spegel L och CC för årtalet 1780 samt målarsignatur för Jacques Fontaine (verksam 1752-1800 som förgyllare, polerare och målare), troligen senare dekorerad. Höjd 11,6 cm.
Åldersrelaterat slitage. Troligen senare dekorerad.