Förgylld och polykrom målad dekor. En tallrik från Den Haag, godset Ansbach (cirka 1775-1790) med genombrutet bräm med blomdekor inom reserver, spegeln med central figurscen. Diameter 23 cm; En tallrik från Zürich med konturerad bräm, dekor i relief av rocailler, spegeln med blomsterbukett. diameter 23,5 cm.
Haag med glasyrskador på brämet. Zürichs fotring med nagg. Slitage.