Förgylld och polykrom handmålad dekor. Bestående av en djup tallrik med dekor av landskapsscen. Diameter 23 cm; Två tallrikar med dekor av ekollon och bladkrans. Diameter 20,5 cm. Samtliga med underglasyrblått fabriksmärke.
Slitage. Förgyllning med slitage. Mistor.