Handmålad och förgylld dekor. En tallrik med konturerad bräm med turkos grund, så kallad "bleu céleste," dekor av girlander och blomster inom kartuschformade reserver, spegeln med dekor av paradisfåglar. Diameter 24 cm; en tallrik med konturerad bräm med dekor av blomsterslingor, spegeln med ströblomster. Diameter 23,5 cm; ett fat vars bräm med blå grund, så kallad "bleu nouveau," dekorerad med guldcirklar i pointille-teknik, spegeln med paradisfåglar inom blomsterkrans. Diameter 20,4, höjd 3,5 cm. Samtliga med spegel L, varav en med vad som möjligen är en oidentifierad målarsignatur.
Åldersrelaterat slitage. Glasyrmistor. Fatets mitt med tillverkningsdefekt.