Chokladkopp, porslin, Wien, Empire, 1800-talets första hälft.
Målad och förgylld dekor av bl a palmettslingor och draperingar, reserv med handmålad scen av Xerxes uttåg ur Grekland. Underglasyrblått fabriksmärke. Höjd 12 cm,
Förgyllning ställvis med slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.