Stolar, 4 st, gustavianska, 1700-talets andra hälft.
Målade stolar med skuren dekor. Överkragade kannelerade ben. Sarg och rygg med bladskärning. Fast stoppad sits och rygg. Sargens insida med lacksigill. Sitthöjd 46 cm.
Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Skador.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.