Nils Möllerberg, skulptur. Brons. Signerad. Numrerad nr 4. Gjutarstämpel. Höjd 19 cm.
"Stina". Signerad N. Möllerberg. Numrerad No 4. Gjutarstämpel STHLMs Konstgjut. Koncipierad 1930.
Obetydlig ytsmuts. Obetydliga strödda skrapmärken. Ett par mindre fläckar. God kondition.
Leo Swane, "Nils Möllerberg", SAK 1959, samma komposition i lera avbildad nr 48 och 49 på s. 64-65.