Spegel, Gustavianskt stockholmsarbete av Johan Åkerblad (Mästare i Stockholm 1758-1799).
Förgylld och bronserad. Ramverk med skuren dekor av pärlstav och bandrosett, nertill akantusformation, ovan med krönande bandrosett och blomsterknippe. Tudelat, fasettslipat spegelglas. Signerad IÅ samt med Stockholms Hallstämpel, otydligt daterad. Höjd 157, bredd 73 cm.
Renoverad. Senare bronsering. Senare men gammalt spegelglas. Krön med förstärkning.