Byrå, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk.
Fanerad med jakaranda, lönn, björk och mahogny. Beslag och listverk av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av blommor i rutfält. Bredd 117, djup 58, höjd 84 cm.
Skivan senare. Renoverad. Faner med skador och lagningar. Bakstycket löst i nederkant. Nyckel saknas.