Sekretär fanerad med mahogny. Med fyra lådor och skrivklaff med bakomliggande lådinredning. Kannelerade ben med förgyllda bottnar. Lister och beslag av förgylld mässing. En undersida av låda signerad och daterad Bergdahl 1792. Senare stenskiva. Bredd 109, djup 51, höjd 125 cm. Nyckel finns.
Renoverad. Kompletterad. Delar saknas. EN nyckel fast i lås.