Delvis förgylld, konande, bredräfflad fot, vågband och stämplad lambrequinbård. Under bården graverat "Skieppet Ricks Dahlern". Undertill graverat viktangivelse, 26 5/8 lod:, samt ägarinitialer J:W:. Höjd 16,5, diameter 12,6 cm. Vikt 349 gram.
Slitage.