Colichemarde-klinga med graverad och förgylld text: Gustavus Adolphus Rex Sveciue samt med lilla riksvapnet på båda sidor. Förgyllt mässingsfäste av efterkarolinsk typ. Kannelerad knapp. Kavellindning av mässings-, silver- och järntråd. Längd 101 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Sannolikt överste Adolf Fredrik Påhlman (1743-1825)
därefter i arv.