Carl Gustaf Hellqvist, olja på duk, signerad C-G Hellqvist och daterad München 1884.
Vinterbild med barn på sparkstötting med gran. 42 x 33 cm.
Litet tryckmärke i dukens högra kant. Smärre ytsmuts.
Inköpt direkt av konstnären i München på 1880-talet.
Därefter i arv till nuvarande ägare.