Delvis förgylld, på smal fotring. Dekor av vågband och initialer. Höjd 13 cm, vikt 213,5 gram.
Åldersrelaterat slitage. Strödda skrapmärken pga ålder. Något avnött förgyllning. Några obetydliga naggmärken (stötmärken) främst längs kanten. Strödda fläckar i botten invändigt. God kondition.