Risto Halme, fåtöljer, ett par, modell 472 för Lahden Puukalusto, 1960-tal.
Ek, svart böjd plywood på armstöden. Originalklädsel. Möbeltyg designat av Marjatta Metsovaara. Bredd 66 cm, Höjd 67 cm, sitthöjd 40 cm
Åldersrelaterat slitage. Märken. Helhetsintrycket är gott.