Nanna Ditzel, fåtölj, "Ring chair" för Getama Danmark 1960-tal.
Teak ben. Halvmånformad, läderklädd sits och rygg. Danish furniture maker control stämpel. Total bredd 85 cm. Sitthöjd ca 40 cm. Total höjd 66 cm.
Ställvis omfattande slitage. Nedsutten stoppning. Torkad stoppning. Skador.
Formgiven 1958.