Werner West, fåtölj för Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik 1930-tal.
Formpressad björkplywood och massiv björk, fast stoppad klädsel. Bredd 64 cm, sitthöjd 42 cm, totalhöjd 77 cm.
Renoverad. Enstaka skador på stommen och lackeringen. Helhetsintrycket är gott.