Arttu Brummer, fåtölj för Juho Konttinen Oy 1920-talets slut.
Benställ i ek och målad björk, fast stoppad läderklädsel. Bredd 72 cm. Sitthöjd 47 cm. Totalhöjd 82 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Helhetsintrycket är gott.
Fåtöljmodellen är illustrerad i journalen "Suomen Kuvalehti" 41/1927.