Birger Hahl,bryå, skänk, m"Ruutu 154" Asko 1930-tal.
Flambjörk med geometriska mahogny inlägg och svarta detaljer. Raka neråt avsmalnande ben. Bredd 91 cm, djup 46 cm, höjd 76 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Helhetsintrycket är gott.
Asko – huonekaluja Lahdesta, Sari Kainulainen ja Päivi Vickholm, Lahden Kaupunginmuseo 2016. Sid 85.