Werner West, stol modell 3874, Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik 1930-tal.
Mörkbrunt trä med flätad repsits. Bredd 47 cm. Sitthöjd 45 cm. Total höjd 112 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Renoverade. Stämpel under repflätningen.
Department store Stockmann, Helsinki.
Motsvarande stolar funnits på varuhuset Stockmann, Helsingfors.