Marianne Boman, stolar, 6 st, "Marianne", Oy Boman AB, 1940-tal.
Mahognyfaner. Löstagbar sits. Sitthöjd 45 cm. Bredd 46 cm, totalhöjd ca 83 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Senare klädsel.
Maija Mäkikalli: Laatuhuonekaluja koteihin: Boman, moderni ja suomalaisen huonekalutaiteen murros 1920-luvulta 1950-luvulle. Suomen Muinaismuistoyhdistys. Sidan 206 och bild 190.