Carl Gustaf Hiort af Ornäs, fåtöljer, ett par, "Rialto", Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.
Teak stomme. Armlän med flätat läder, armlän klädda med läder, rygg och sits med plymåer. Sitthöjd ca 38 cm, bredd ca 64 cm, höjd 70 cm.
Ställvis slitage och fläckar på armlänen. Nyligen omklädda och renoverade.