Yki Nummi, golvlampor, ett par, modell 17186, Stockmann Orno 1960-tal.
Svart metall skaft och fotplatta, originalskärm. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 138 cm. Skärmens diameter 40 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre slitage och fläckar på skärmarna. Helhetsintrycket är gott. Ej funktionstestad.