Carl Gustaf Hiort af Ornäs, bokhylla,"Välipala" för HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1950-tal.
Teak-fanerat plan på två svart målade, triangelformade benställ. Vita hyllplan med fack. Diverse monteringsmöjligheter. Längd 255 cm. Bredd 48 cm. Höjd 198 cm.
Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Fanerskador. Repor. Helhetsintrycket är gott. Transporteras nedmonterad.