Carl Gustaf Hiort af Ornäs, bokhylla, HMN Huonekalu Mikko Nupponen, 1900-talets mitt.
Ek faner och bemålat trä. Upptill hyllsystem nertill bänk med tidningshylla. Bär tillverkarens stämpel. Bänkens längd 155 cm. Djup 48 cm. Höjd 39 cm. Totalhöjd 160 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Helhetsintrycket är gott. Transporteras nedmonterad.