Ahti Lavonen, "Vid fönstret".
Sign. -59. Olja på duk 50 x 120 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Ahti och Maija Lavonen, I samklang, 10.2. - 13.5. 2018. Didrichsen konstmuseum.
Linjat kohtaavat - Ahti ja Maija Lavonen, 17.10.-5.12. 2020, Orimattila konstmuseum.
Illustrerad i boken Ahti ja Maija Lavonen: Yhteisiä ajatuksia. Utställningspublikation av Didrichsens konstmuseum 2018.