Rik driven och ciselerad dekor.
Bägare med tre medaljonger med resp. mänsko-, träd och djurmotiv, oidentifierad mästarstämpel (verksam 1746-1750), ålderman Anisim Kuzmin (1741-1752), höjd 7,5 cm, vikt ca 72 g.
Rocailler samt blad och blomster, stämplad 1758, ålderman Fjodor Petrov (1750-68), höjd 7,8 cm, vikt 59 g.
Blad-och blomsterdekor, okänd mästarstämpel, 1769, höjd 8,6 cm, vikt ca 99 g.
Fåglar och rocailler, Timotei Filippov 1775, höjd 8 cm, vikt ca 89 g.
Bägaren från 1769 med senare gravering undertill. Bägaren från 1758 med bucklor i botten.