Nils Enberg, tumlare, silver, Åbo 1767.
Förgylld invändigt. Ytterom dekorerad med förgyllt vågband. Graverade initialer. Diameter 6,7 cm, höjd 3,4 cm. Vikt 47 g.
Åldersrelaterat slitage. Repor inuti.