Ole Kandelin, "Över röda havet".
Sign. -43. Olja på pannå 51 x 36 cm.
Skada.
Fått av konstnärens fru på 50-talet, sedan dess i samma familj.
Ole Kandelin, Amos Anderson konstmuseum 25.2. - 9.4. 1978, nr 57.
Galleria Strindberg 1962.
Minnesutställning, Helsingfors konsthall 1948.
Erik Kruskopf, utställningskatalog Amos Anderson konstmuseum 25.2. - 9.4. 1978, nr 57.