Graverad och ciselerad i sk. Cellini-stil med maskaroner och djurmotiv bland riklig bladverksdekor. Vinkannan invändigt förgylld, locket på gångjärn.
Vinkannans höjd 30 cm. Vikt ca 1136 g. Vinkannan med gravering föreställande hjort och krona.
Bägarens bredd 20 cm inkl hänklar, höjd 16 cm. Vikt ca 436 g.
Kannan med smärre intryckning. Bägarens ena hänkel med lagning.