Jim Dine, "The fall from Grace III"
Signerad Jim Dine och daterad 1990. Olja på duk 101 x 76 cm.
Helhetsintrycket är gott.
Konstnären.
The Pace Gallery, New York, köpt av konstnären.
Galerie Beaubourg, Paris, köpt av Pace Gallery, April 1991.
Betydande finländsk privat samling, köpt av Galerie Beaubourg, April 1991.
Jim Dine: Trembling for Color, Galerie Beaubourg, Paris, Februari–Mars 1991.