Eduardo Chillida, "Lurra G-116"
Monogramsignerad. Chamotte lera, 23 x 19 x 18,5 cm. Utförd 1987.
Åldersrelaterat slitage.
Köpt av konstnären 1989. Betydande finländsk privatsamling.
Skulpturen är registrerad hos Museo Chillida-Leku under arkivnummer 1987.004.