Matti Martikka, stol, 1900-talets senare hälft.
Furu. Handsnidad. Bredd 46 cm. Sitthöjd 40 cm. Total höjd 84 cm.
Åldersrelaterat slitage. Tillverkningsrelaterade märken. Torrsprickor.
Ur konstnärens egen samling.
Matti Martikka från södra Karelen var en lokalt känd snickare. Hans snickarhobby började med små vardagsföremål gjorda för hemmabruk, men så småningom dominerades inredningen i hemmet av allt större träföremål. Martikka snidade stolar från trädstammar och tillverkade stora stockbord. Han sålde aldrig sina möbler, utan sparade dem för sitt hemmuseum i Joutseno. Martikka-möblerna som nu säljs kommer från samlingarna på det nyligen stängda Martikka-museet.